čtvrtek, 29 leden 2015 10:09

Demokracie po Kunraticku

Napsal(a)

Poznámka k obsazení výborů a komisí

Info na úvod:  Zastupitelstva mají ze zákona povinnost zřizovat výbory - finanční a kontrolní. Dále se zřizují komise, které jsou poradním orgánem starosty.  Funkční období těchto výborů a komisí je čtyřleté a shodné s funkčním obdobím zastupitelstva. Po ustanovujícím zasedání zastupitelstva se obsazují tyto výbory a komise. Členové výborů a komisí pak ze svých členů volí předsedy. U finančního a kontrolního výboru musí být předseda členem zastupitelstva a zároveň není možné, aby tuto funkci vykonával starosta či místostarosta.

Obsazování předsedů výborů – demokratická kontrolní protiváha

V komunální politice bývá dobrým zvykem, že obsazení a místo předsedy kontrolního výboru bývá nabídnuto zastupitelům fakticky se nepodílejícím na moci. Nejčastěji jsou tato místa obsazována nejsilnější opoziční stranou, aby byla vytvořena jakási demokratická kontrolní protiváha k vládnoucí části zastupitelstva. Zvláště vhodné je to v případě, když většinu zastupitelstva tvoří jeden politický subjekt. V tomto funkčním období má Hnutí Pro Kunratice 6 zastupitelů z 11!.

Výše uvedené zvyklosti v Kunraticích neplatí.  Zastupitelům zvoleným za TOP 09 (ale ani z ANO 2011), nebylo nabídnuto místo předsedy kontrolního výboru a dokonce nedostali ani možnost se na práci ve výborech jakkoli podílet. Do výborů ani komisí totiž vůbec nebyli přijati! TOP09 nominovala po dvou členech do každého výboru (finanční a kontrolní) i do všech komisí. Této nominaci však, až na jednu výjimku, nebylo vyhověno (platí i pro ANO 2011). Ve všech komisích i výborech přitom najdeme zástupce z kandidátek stran a hnutí, které se do zastupitelstva ani nedostali.

Nebezpečný precedens

Opozice, představovaná TOP 09 a ANO, která v Kunraticích získala 36,9 % hlasů voličů, tak pro toto volební období nedostává šanci plnit funkci řádné opozice a dostávat se ve výborech a komisích k jakýmkoli připravovaným materiálům a diskutovaným tématům.

Tento precedens nemá obdoby v zastupitelstvech městských částí Prahy, a ostatně ani zde v Kunraticích. O demokratičnosti takového počínání pak nemůže být ani řeč. Na místa v komisích či výborech není právní nárok, je to přirozeně otázka jakési morální vyspělosti a schopnosti fungovat na skutečně demokratických principech. Jen dodáváme, že v minulém volebním období za paní starostky Ing. arch. Kabelové nám přirozeně bylo umožněno se na činnosti výborů a komisí podílet.

Pokulhávající demokracie

Vážení spoluobčané, obezřetně sledujte počítání tohoto zastupitelstva. Bedlivě také sledujte, jaké bude složení redakční rady nového Kunratického zpravodaje, a pečlivě si po čtyři roky vyhodnocujte jeho obsah. Sami si udělejte obrázek o tom, zda jsou v něm předkládané informace skutečně objektivní a vyvážené. Kolikrát v něm budete mít šanci se dočíst i o nepopulárních věcech a třeba poněkud ožehavých Kunratických tématech či polemiku některého z opozičních zastupitelů. Protože to k demokratické diskusi a na stánky radničních zpravodajů přirozeně patří. 

Číst 1142 krát Naposledy změněno úterý, 31 březen 2015 21:41

Nejnovější od Libuše Krausová

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Anketa:

Jsem pro to, aby sloužil zámek pro/jako: