neděle, 31 červenec 2016 12:37

TOP debata s kandidátem TOP 09 na senátora Jakubem Lepšem

Napsal(a)

V polovině června organizovala centrála pražské TOP 09 debatu s Mgr. Jakubem Lepšem na téma Americké prezidentské volby. Přihlásila jsem se na tuto debatu jednak proto, že mě téma amerických voleb zajímá a hlavně jsem chtěla osobně poznat pana Jakuba Lepše, který je kandidátem na senátora za TOP 09 v Praze 11 (termín voleb do 1/3 Senátu Parlamentu České republiky se bude konat 7. a 8. října 2016). Věděla jsem o něm, že vystudoval bakalářský obor ekonomie na Fakultě sociálních vědUniverzity Karlovy v Praze a následně magisterský obor americká studia na téže fakultě (získal titul Mgr.). Později absolvoval i magisterský obor politologie na Středoevropské univerzitě v Budapešti (získal titul M.A.). Byl také na dvouměsíční letní škole na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu, D.C. a díky prestižnímu Fulbrightovu stipendiu strávil jeden rok výzkumem na Georgijském technickém institutuv americké Atlantě. Pracoval pro česko-americkou internetovou firmu EIN News, která se zabývá monitoringem médií. Externě také přednášel o čínsko-amerických vztazích na FSVUK v Praze. Od roku 2008 přednáší na University of New York in Prague o jihovýchodní a východní Asii, Číně a globalizaci. Publikuje v češtině i angličtině a jakožto amerikanista je pravidelně zván jako komentátor do médií – zejména do vysílání ČT24, Českého rozhlasu a slovenské zpravodajské televizní stanice TA3. V současnosti působí jako 3. místostarosta Městské části Praha 11.

Tolik tedy fakta o osobě přednášejícího. Byla jsem zvědavá, jak takový člověk působí na „živo“. Ráda bych vám tímto zprostředkovala několik postřehů, které jsem získala.

Musím připustit, že Jakub Lepš je velice charizmatický muž, který si naštěstí ještě neosvojil chování našich politiků, nepoužívá jejich klišé ve chvíli, kdy neví odpověď a působí velice přirozeně a sympaticky. Přímý pohled, pevný stisk ruky, sebevědomý tak akorát. První dojem, z mého pohledu, velice příjemný.

V průběhu debaty nás Jakub Lepš seznámil s tradicemi Spojených států ve smyslu vytvoření systému prezidentských voleb. Volební procedura je proto protknuta řadou pravidel, která mají historický význam. Prezidentem se dokonce může stát kandidát, který neobdrží nejvíce hlasů. Vysvětlil rozdělení pravomocí mezi prezidenta USA, Kongres a soudce, což představuje vzájemné omezování tří mocí (zákonodárné, výkonné a soudní) a další administrativní opatření, která jsou pro nás středoevropany poněkud složitá, avšak v USA velmi účinná, pokud se týká kontroly vládnutí.

Věděli jste například, že na rozdíl od naší republiky, kdy se každý člověk po dosažení plnoletosti stává automaticky voličem, volič v USA se musí sám přihlásit, že chce volit svého kandidáta a vyplnit registrační list, kde kromě své volby na kandidáta prezidenta USA volí také například svého kongresmana, eventuálně pokud se v nějakém státě rozhoduje o významné události, je to spojeno i s referendem pro danou oblast a podobně?

Jakub Lepš v sobě nezapřel vysokoškolského pedagoga, který je zvyklý svým studentům přednášet s humorem, dávat řadu příměrů s naším politickým systémem a tak neformálně přiblížit posluchačům téma přednášky. Bylo evidentní, že přednášející je nadšeným amerikanistou a že ho i osobně baví vyprávět na toto téma. Svým zápalem pro věc strhnul i všechny posluchače a rozvinula se debata na klíčové téma amerických prezidentských voleb, jaká je šance uchazečů o Bílý dům, zda kandidát demokratů Clintonová či republikánký kandidát Trump mají vyrovnané šance, jak si současný prezident Obama vedl ve svém úřadě, zda dostál svým volebním slibům, otevřelo se téma imigrace a vlastnictví střelných zbraní.

Vzhledem k tomu, že my posluchači i přednášející jsme byli poněkud časově omezeni, nakonec asi po dvou hodinách debata skončila, ale stále by bylo o čem hovořit, na co se zeptat, něco se dozvědět. Pokud se uskuteční ještě další debata těsně před ukončením prezidentské volby v USA, ráda bych se opět zúčastnila. Bylo to nejen moc zajímavé, ale získali jsme i nové informace.

Na závěr přeji panu Jakubu Lepšovi hodně štěstí v senátních volbách. V případě jeho zvolení do Senátu PČR je připraven působit jak v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky, důstojně reprezentovat ČR a hájit její zájmy na mezinárodní úrovni, tak využívat svých zkušeností z lokální politiky v celé řadě domácích témat.

Jana Peštová

Číst 776 krát Naposledy změněno neděle, 31 červenec 2016 12:57

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Anketa:

Jsem pro to, aby sloužil zámek pro/jako: