sobota, 16 červenec 2016 11:53

Jedeme na výlet.

Napsal(a)

Stalo se příjemným zvykem, díky ÚMČ Praha Kunratice, pořádat výlety pro seniory. V půlce června odjel autobus plný turistů tentokrát do Doudleb a Častolovic. Dohodla jsem se s jednou z účastnic zájezdu na krátkém rozhovoru. Paní Jana Jindráková povídala tak poutavě, že mé veškeré připravené otázky byly zbytečné. Posuďte sami.

„Cílem našeho zájezdu bylo Rychnovsko - zámek Častolovice a Doudleby. Zámek Častolovice se vrátil v restituci Dianě hraběnce Sternbergové Phipps (jméno Phipps po manželovi). O tom sama pěkně píše v závěru (Slovo závěrem) knihy, jejíž autorkou je její matka, Cecilia Sternbergová: CESTA, s podtitulem Paměti české aristrokratky.

'Pak se začal rozbíhat zázrak zvaný restituce, a tu se ukázalo, že jsem jediná, kdo má nárok na vrácení Častolovic. Musela jsem se rozhodnout, jestli chci pokračovat v příjemném a pohodlném životě v Anglii, kde jsem měla přátele a práci, kterou jsem dělala velmi ráda, nebo jestli začnu nový život, kdy nepůjde jen o mě, ale o dům, který moji rodiče tak milovali a který podvakrát za svého života zvelebili a pak museli opustit.

Chtěla bych dokázat, aby častolovický zámek s parkem znovu ožily, chtěla bych se dočkat toho, že sem návštěvníci i místní lidé budou rádi přicházet a zámek sám bude důstojně připomínat památku mých rodičů a sloužit ke cti naší vlasti: tady se také uzavírá poslední kapitola naší cesty.' (Častolovice, léto 1996, Diana Sternbergová Phipps).

A ona to opravdu dokázala. Návštěvníci i místní lidé přicházejí, zámek i park ožily. Ožily jak návštěvníky tak i místními lidmi, kteří využívají  k procházkám zámecký anglický park, se spoustou překrásných zákoutí a spoustou nádherných květin a kvetoucích keřů, s oborou bílých daňků a jelenů Dubowského. Přijíždějí také ve velké míře zájezdy i s malými návštěvníky se svými vychovateli a učiteli. Dětem slouží v parku malá ZOO a hřiště, v rybníčku krmí ryby a kachny. Pro děti je také upravena prohlídková trasa.

Dobře jsem si prohlédla i fotografie, jak zámek vypadal před restitucí, a jak vypadá dnes. Rozdíl si asi každý umí představit. O Častolovicích by se dalo dlouze vyprávět.

Po prohlídce zámku a parku jsme měli předem objednaný oběd v restauraci v těsné blízkosti zámku. Z několika nabízených jídel jsme si objednali podle chuti, což zajistil zástupce cestovní kanceláře telefonicky z autobusu. Myslím, že všem chutnalo.

Další naší zastávkou byl renesanční zámek Doudleby, který je také v soukromých rukou. Zámek je přes 400 let (s výjimkou totality) ve vlastnictví jediného šlechtického rodu. Roku 1993 byl zámek v restituci navrácen potomkům původního rodu Bubna – Litic. Současnou majitelkou je Eleonora Dujková, rozená Bubna – Litic.

Zámek Doudleby je renesanční skvost s unikátními sgrafity kobercového tvaru nejen na vnější fasádě zámku, ale také na vnitřním dvoře i na všech dvanácti komínech. V zámeckých místnostech se nachází raně barokní štukatérská a malířská výzdoba. Dochází k citlivé obnově zámeckých interiérů i okolí zámku. V sousedství parku je zámecká obora, v objektu sýpky po rekonstrukci vznikla galerie a přírodovědné muzeum. Postupně se rozšiřuje zoo domácích zvířátek – Babiččin dvoreček, což se určitě líbí dětem.

Zámkem nás provázel syn majitelky zámku Petr Dujka. Jeho zasvěcené, odborné i vtipné vyprávění o zámku, historii rodu, o těžkostech i úspěších s rekonstrukcí a správou dědictví rodu, myslím, že všechny účastníky našeho zájezdu velmi zaujalo. Shodli jsme se, včetně zástupce cestovní kanceláře CK2 , že jsme dosud nikdy v životě takové vyprávění průvodce neslyšeli.

Přáním současné majitelky je, aby, aby se v Doudlebách návštěvníci cítili dobře a aby zámek zůstal místem, které skrze odkaz předků nabídne poučení i potěšení pro všechny generace. Však také dávné rodinné heslo Bubnů-Litic je 'Ctíce předky, sebe ctíme.'

Některá povídání o mých dojmech z krásného zájezdu je citace z těchto dvou knih, které jsem koupila v Častolovicích (Cesta, Paměti české aristrokratky od Cecilie Sternbergové) a v zámku Doudleby (Vzpomínání, od Eleonory Dujkové rozené Bubna-Litic). Kniha Vzpomínání se ten den prodávala i s podpisem autorky. Někteří z nás mají v knize i podpis našeho nezapomenutelného průvodce zámkem.

Zájezdy pro kunratické seniory, i tento, pořádá kunratická radnice. I když se vloudila chyba od cestovní kanceláře, která poslala omylem řidiče autobusu místo do Kunratic na Smíchov a tedy odjezd byl o hodinu opožděn, byla nám otevřena zasedací místnost, kde jsme se mohli posadit a občerstvit a počkat tak na příjezd autobusu. Cesta byla příjemná, i počasí nám ten den přálo. Svým vyprávěním a informacemi nám jízdu zpestřoval vyprávěním zástupce cestovky. Připravil pro nás i soutěž podle vzoru pořadu TV 'Co na to Češi', jen otázky byly na téma život na zámku a kolem něho. Myslím, že se této soutěže zúčastnili všichni.

Nějakou dobu se nemohla paní Jindráková ze zdravotních důvodů výletů účastnit. Ale nyní věří, že se zase přidá. Další plánovaný termín zájezdu je 4.10.2016 do Jindřichova Hradce a Červené Lhoty.“

Z vyprávění paní Jany je patrné, že zájezdy seniorů jsou velmi oblíbené a všemi vítaným zpestřením.

Petra Langrová

Číst 1440 krát

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Anketa:

Jsem pro to, aby sloužil zámek pro/jako: