čtvrtek, 12 duben 2012 02:00

Pozvánka na slet čarodějnic

Napsal(a)

Slet čarodějnic na louce u Šeberáku 30. dubna 2012 od 17 hodin.

Foto z akce : takhle to vypadalo: účast hojná, počasí skvělé, nálada výborná - tak zase za rok...

Čarodějnice v maskách vřele vítány!

Akce „Pálení čarodějnic“ je zaměřena hlavně pro rodiče s dětmi. Pro děti jsou zajištěny soutěže, ve kterých se vyhrávají různé hračky, propagační předměty a dárky od kunratických sponzorů – podnikatelů. Děti oblečené do kostýmů čarodějnic a čarodějů se zúčastní soutěže o nejkrásnější čarodějnici či čaroděje, dostanou odměnu a diplom. Akce začíná v 17 hodin a po setmění následuje zapálení ohně, na hranici se umisťuje figurína čarodějnice a začne pravé čarodějnické rejdění . Na ohni si všichni opékají špekáčky, které jsou zdarma k dispozici především pro děti.

Také různé nápoje a sladkosti pro děti jsou poskytovány zdarma a jsou hrazeny ze sponzorských darů a pokladny Občanského sdružení podnikatelů v Kunraticích. V tomto OS podnikatelů v Kunraticích jsou zároveň i někteří členové místní organizace TOP 09 Kunratice, kteří Vás všechny srdečně na tuto akci zvou. dscf2356

dscf2347 Něco z historie: Pálení čarodějnic (také Filipojakubská noc, Valpuržina noc nebo Beltine) se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května. Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní svátek. Tuto noc se lidé schází u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Na některých místech se staví májka.

Noc z 30. dubna na 1. května byla pokládána za magickou. Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodeností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat a skutečně je tato noc jedním z největších pohanských svátků. Lidé také věřili například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých se daly nalézt poklady. Hlavním úkolem tohoto starého lidového svátku byla oslava plodnosti.

Na ochranu před čarodějnicemi (původně před zlými duchy a démony obecně, čarodějnice jsou až výsledkem inkvizičních procesů) se na vyvýšených dscf2368 místech zapalovaly ohně. Postupem času se z těchto ohňů stávalo „pálení čarodějnic“. Zapalovala se smolná košťata a vyhazovala se do výšky. Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody. Někdy se rozhrnutým popelem vodil dobytek k zajištění plodnosti, jindy se přes oheň skákalo kvůli zajištění mládí a plodnosti.

dscf2381 Jak čarodějnice vypadá? Charakteristický je pro čarodějnici velký nos, výrazně trčící zuby a rozcuchané střapaté vlasy, které jí za letu vlají z pod šátku nebo z pod klobouku. Rozeznat ji od lidské bytosti je nejjednodušší ve vzduchu. Čarodějnice ovšem nelétá na koštěti za každého počasí a v každé denní době. Nejčastěji ji můžeme vidět za úplňku nebo za bouřlivých nocí.

Těšíme se na Vás!

členové TOP09 Kunratice

autor: Jana Peštová

foto: Miloš Langr

Číst 2078 krát Naposledy změněno čtvrtek, 28 srpen 2014 07:30

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Anketa:

Jsem pro to, aby sloužil zámek pro/jako: